header
header
TLKARTON

Program jest skierowany do firm, które zajmują się projektowaniem oraz produkcją opakowań. Funkcje generujące siatki opakowań, bazując na podstawowych parametrach, pozwolą szybko zaprojektować opakowanie z tektury falistej lub litej. Aktualnie program zawiera bazę 218 wzorów standardowych opakowań. Są one podzielone na tekturę falistą (FEFCO) i litą (ECMA). Baza opakowań jest stale rozszerzana, więc po zakupie programu jest możliwość zaktualizowania programu, by było możliwe korzystanie z nowych wzorów. Oprócz wzorów standardowych jest też kilkadziesiąt wzorów nietypowych, których ilość również sukcesywnie się powiększa. Można dokupić moduł pozwalający na tworzenie własnych rysunków "od zera" lub modyfikowanie rysunków wygenerowanych przez program. W tym module są zamknięte funkcje takie jak: rysowanie, przycinanie, obracanie i wiele innych...


sample
Korzystanie z programu jest bardzo proste. Projektowanie standardowych opakowań nie wymaga od użytkownika dużego doświadczenia w tej branży. Aby narysować siatkę opakowania, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę (FEFCO lub ECMA), po czym podać niezbędne parametry opakowania. W przypadku tektury falistej mamy do wyboru 6 materiałów: falę F, E, B, C, EB oraz BC. Natomiast w przypadku tektury litej podajemy grubość kartonu. Jeżeli jakieś dane przekroczą dopuszczalne wartości, program poinformuje nas o tym. Jeżeli jest to pudło dwuczęściowe, na 2 oddzielnych warstwach zostaną narysowane dno i wieko opakowania. Gotowy projekt możemy zapisać w natywnym formacie programu (.tlkart) lub wyeksportować do formatów: ".dxf", ".cf2", ".hpg", ".nc" lub ".svg".


layer prop.
Kiedy siatka jest już gotowa, użytkownik może sprawdzić format netto oraz powierzchnię potrzebnego arkusza.


layout
Bardzo przydatną funkcją programu jest rozmieszczanie użytków na arkuszu (Layout). Użytkownik ma możliwość wybrania optymalnego rozłożenia użytków, sprawdzenia jak dużego arkusza będzie potrzebował przy założonej liczbie użytków i sprawdzenia, czy założona ilość użytków zmieści się na ustalonym arkuszu.

Użytki dna lub wieka można układać na 12 sposobów, lub wybrać rozmieszczenie optymalne, by program dobrał możliwie najbardziej ekonomiczne rozmieszczenie. Jest też możliwość układania użytków dna i wieka na jednym arkuszu na 12 sposobów. Do wyboru jest 10 standardowych formatów arkuszy: A0, A1, A2, A3, A4, B0, B1, B2, B3 lub B4, 15 formatów odpowiadających popularnym maszynom sztancującym, lub dowolny, ręcznie wprowadzony format. Zamiast tego można podać margines od noża do krawędzi arkusza, wówczas aplikacja sama obliczy wymiary arkusza.


sample
Jeżeli z programu korzysta producent wykrojników, niezbędnym modułem okaże się wspomaganie projektowania wykrojników. Użytkownik może nanieść mostki na linie noży oraz sklejki. Jest też funkcja ułatwiająca wykonanie projektu deski wykrojnika, wstawiając automatycznie takie elementy jak: wycięcia centrujące, otwory mocujące, noże kompensacyjne (balansujące)... Do projektowania deski wykrojnika rotacyjnego przeznaczona jest oddzielna funkcja, która pozwala automatycznie podzielić odpad na obwodzie oraz podzielić deskę na 2 części (w przypadku wykrojnika z 2 skorup).


pricing
Zarówno koszt potrzebnego materiału, jak i wartość zastosowanego wykrojnika, mają wpływ na cenę opakowania. Program został wyposażony w funkcję umożliwiającą skalkulowanie ceny materiału, a także orientacyjnej ceny wykrojnika. Po podaniu ceny za 1 m2 materiału program podaje: obszar noży, powierzchnię arkusza oraz koszt arkusza. Analogicznie, po podaniu ceny za 1 metr bieżący noża program podaje: długość noży wykrojnika, cenę jednoużytkowego wykrojnika oraz, jeżeli użytki były rozkładane na arkuszu, cenę całego wykrojnika. Jeżeli projektowane opakowanie składa się z 2 części, program podaje wymienione dane oddzielnie dla dna i wieka.


adv.calc.
Moduł "Zaawansowanych kalkulacji cenowych" umożliwia wykonanie kompleksowej wyceny produkcji, uwzględniającej takie koszty jak: wykrojnik, sztancowanie, papier, kaszerowanie, druk, foliowanie oraz lakierowanie. Pozwala na budowę cenników papieru, druku, foliowania oraz lakierowania. Tak sporządzona wycena uwzględnia nakład, walutę oraz dodatkowe koszty.


draw
Chcąc konstruować nietypowe opakowania, możemy skorzystać z funkcji rysowania i modyfikacji zawartych w oddzielnym module. Dostępne jest rysowanie linii, prostokątów, łuków itp. Rysując, można na bieżąco zmieniać punkty charakterystyczne, do których jest przyciągany kursor. Nie bez znaczenia są też funkcje pozwalające na przesuwanie, obracanie, oraz szeroko pojętą modyfikację narysowanych obiektów. Użytkownik może połączyć elementy z różnych projektów (wygenerowanych na podstawie różnych wzorów standardowych).


pallets
Razem z programem dostępny jest również dodatek TLPALLET — program wspomagający układanie opakowań na palecie. Jest to prosty, ale bardzo przydatny program, pozwalający obliczyć ilość opakowań, jaka zmieści się na wybranej palecie, a także wskazać ich optymalne ułożenie.

TLKARTON jest sprzedawany modułowo. Jest więc możliwość zakupu programu wyposażonego tylko w te funkcje, których Państwo potrzebują:
  • - zbiór makr generujących siatki opakowań z tektury falistej (aktualnie 138 wzorów)
  • - zbiór makr generujących siatki opakowań z tektury litej (aktualnie 80 wzorów)
  • - zbiór makr generujących siatki nietypowych opakowań z tektury falistej (aktualnie 26 wzorów)
  • - zbiór makr generujących siatki nietypowych opakowań z tektury litej (aktualnie 14 wzorów)
  • - zbiór makr rozmieszczających figury geometryczne na formatce (aktualnie 10 metod)
  • - rysowanie "z ręki" i modyfikacja wygenerowanych projektów
  • - funkcja rozmieszczania użytków na arkuszu
  • - funkcje wspomagające projektowanie wykrojników
  • - funkcja obliczająca cenę arkusza i cenę wykrojnika jest dołączana standardowo
  • - obliczanie ceny całej produkcji opakowania